КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
"ВЕРХНЬОКАМ`ЯНСЬКА ЗОШ І-ІІ СТУПЕНІВ"
ЗВАНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
БАХМУТСЬКОГО РАЙОНУ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Курінь імені Юрія Межакова
Депортація українців із Польщі
в 1944–1951 роках
Для встановлення радянсько-польського кордону й усунення територіальних суперечок
9 вересня 1944 року представники УРСР і Польської Народної Республіки підписали Угоду про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР .
Депортація українців із Польщі в 1944–1951 роках охопила землі Лемківщини, Надсяння, Південного Підляшшя та Холмщини. Територія розташування вивезених в УРСР охопила 17 областей.
Попри заяви, буцімто переїзд здійснюватиметься добровільно, комуністичні режими СРСР та Польської Народної Республіки масово використовували репресивні методи. Виселення перетворилося на примусову депортацію.
Депортацію проводили силами управлінців та місцевих польських селян, Війська Польського та підрозділів НКВД. Організатори та виконавці використовували різні методи впливу – від вмовлянь і психологічного тиску (через пропагандистську агітацію, шантаж, залякування) до залучення війська.
Керівництвом комуністичних режимів виселення і депортації розглядались як спосіб вирішення “українського питання” у Польщі.
Про ці події розповідали учням у Верхньокам’янській ЗОШ І-ІІ ступенів протягом останнього тижня. Ці трагічні сторінки історії відомі учням школи, бо багато з них є нащадками переселенців, які пишаються тим, що зберігають національний колорит Західної України на Сході.